חשיבות איטום הבית למניעת נזילות

איטום הוא תהליך של מריחת חומר איטום על פני חומר כדי להגן עליו מפני חדירת מים, אוויר או אדים. איטום יכול להתבצע על ידי מריחת חומר איטום נוזלי, כמו אספלט או זפת, על פני השטח. זה יכול להיעשות גם על ידי הברשה על חומר איטום יבש כמו טיט צמנט או טיח.

איטום הוא תהליך המגן על המבנה מפני מים, אוויר ולחות. הוא משמש ביישומים רבים ושונים כמו איטום קירות, איטום גגות ואיטום מרפסות.

חומר איטום הוא ציפוי או חומר נוזלי היוצר אטימה אטומה למניעת דליפה של גזים ונוזלים החוצה או פנימה. באופן כללי, ישנם שני סוגים של חומרי איטום: חומרי איטום חד חלקים אשר מיושמים כנוזלים; וחומרי איטום שני חלקים שיש לערבב לפני היישום.

סוג האיטום הנפוץ ביותר הוא איטום גגות אשר מבוצע בכמה שיטות כמו שימוש בזפת חם שמורחים על הגג או ביריעות ביטומניות שמלחימים אחת לשניה למניעת נזילות מים. לתוך המבנה בין אם דרך חומרי הקירוי או דרך סדקים ביסוד המבנה.

נזילת מים יכולה לגרום לנזק גדול למבנה ולמה שיש בתוכו. המים יכול לחדור למערכות התקשורת או החשמל ולהשבית אותן, במקרים אחרים יופי בקירות ובתקרה כתמי רטיבות שיתפתחו לעובש שלא בריא לנשום ולריח לא נעים של טחב.

איטום ביריעות ביטומניות

אם הנזילה גדולה אז היא יכולה גם להגיע פנימה לברזלים בתוך המבנה ולהחליש אותם וזה קורה במיוחד בחיבורים של מרפסות.

בדרך כלל איטום טוב של גג או מרפסת שנעשה עם יריעות ביטומניות מחזיק מעמד ל10 שנים ואז הוא מתייבש ומתבקע, במקרה כזה צריך לחדש אותו וזה אומר לפרק את הישן, לנקות את הגג ואז לשים חדש.

אחרי ביצוע העבודה מציפים את הגג במים ל3 ימים ובודקים אם עדיין יש נזילות ואם אין אז יודעים שהאיטום טוב ואפשר לרצף אותו אם  היה בו ריצוף קודם.

במקרה של נזילת מים מקיר חיצוני צריך לוודא שזה לא מצינור מים שעובר בתוך הקיר ואז אוטמים את זה מבחוץ. בהתאם למקרה איש האיטום עושה את העבודה בעזרת שימוש בסנפלינג או סולם חשמלי כדי להגיע למקום.

כדי לבצע את העבודה דרוש קבלן איטום שיש לו הסמכה של אוטם מורשה. ככה תדעו שהוא יודע את העבודה ומשתמש בחומרים תקניים. כדאי לראות כמה שנות ניסיון יש לו ולחפש חוות דעת של לקוחות מרוצים.

לכל עבודה צריך להנתן אחריות וקבלן האיטום צריך לבצע תיקונים לפי צורך.